KIHAGYÁS UTÁN MIÉRT NEHÉZ ÚJRAKEZDENI AZ EDZÉST?

2021.02.12

Elképzelhető, te is tapasztaltad már, hogy amikor valamilyen oknál fogva ki kell hagynod egy, vagy akár több hétre, hónapra az edzéseket, akkor nagyon nehéz azt újrakezdeni. Például a karácsonyi, vagy húsvéti ünnepek miatti edzések kihagyása után......

De miért van ez így? 

Nézzünk utána jobban egy kicsit!


Ennek okai alapvetően két területre irányulnak:


1. Fiziológiás okok
2. Pszichés összetevők

1. A fiziológiás okok.


 Ez azt jelenti, hogy ha edzel, akkor nagyon sok minden történik a szervezetben. Megemelkedik a pulzusszámod, ezáltal a vérnyomásod is, a légzészzámod, a testhőmérsékleted, különböző hormonszintjeid, stb. Ezért hosszútávon edzőnek az izmaid, a keringési szervrendszereid, erősebb leszel, terhelhetőbb, ennek hatására Nagyon pozitív dolgok történnek a testedben.


 / arra most nem térek ki, hogy mi történik amikor rosszul edzel, aminek a következményei akár katasztrofálisak is lehetnek, pl. különböző úgynevezett sportártalmakat is könnyen „gyárthatsz” magadnak. 
Ne tedd! Eddz okosan! /

Az edzés hatására egyre edzettebb leszel, emiatt jobban érzed magad a bőrödben, egyre fittebb vagy, terhelhetőbb, javul az erőnlét, sokkal  kiegyensúlyozottabb, ami látszik is rajtad, és ez érezhető is.
2 . Pszichés tényezők 


Azzal hogy rendszeresen jársz edzeni, azzal is tudatosan, vagy tudattalanul a pszichéd is tréningezed. Kialakítasz egy ” jó „szokásrendszert, rendszeresebb életritmust, ami a pszichédre nagyon kedvező hatású hormonokat szabadít fel. Ez is nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy jobban érzed magad .A rendszeresség miatt is sokkal kiegyensúlyozottabb vagy pszichésen, és terhelhetőbb. Ráadásul ha még fejlődést is tapasztaltál a külsődben, akkor ennek is nagyon pozitív hatásai vannak a pszichédre. Minden happy.

Na de mi történik kihagyáskor? 


A baj akkor van, amikor valamilyen oknál fogva abba kell hagynod, vagy abbahagyod az edzést. Ilyenkor az izmaid elpuhulnak, az edzettséged leépül, fáradékonyabb leszel, rosszabb lesz a közérzeted, lelkiismeretfurdalásod lehet, és egy rosszabb állapotba kerülsz pszichésen. A jól megszokott és bevált életritmusod felborul, szétesik. Kiesel a ritmusból, és a saját rendszeredből. Ennek hatására sajnos gyorsabban öregszel ha ez sokáig tart.  Ennek okai törvényszerűek: A szervezeted csak annyit tart fenn az izmaidból, edzettségedből, amit a hétköznapi életben használsz. A magasabb szintjeit leépíti, mert annak fenntartásához pl. plusz energia, fehérjék, egyéb tápanyagok is kellenének. 

A helyzet az, hogy gyakran előfordul, hogy egy ideig nem tudsz menni edzeni, vagy csak sokkal kevesebb időd van rá, mint egyébként. Ilyenkor még inkább felértékelődik a hatékonyság kérdése, mert nagyon nem mindegy, hogy ha csak 15 vagy csak 30 perced van edzésre, akkor ebben a kevés időben mit csinálsz! 
Ugyanis, ha csak egy ideig ennyi időt tudsz rászánni az edzésre, akkor legalább fenn tudod tartani egy jó szinten a már addig megszerzett edzettséged, és nem fogsz teljesen leépülni a nullára, hanem lendületben maradsz. Egy alapjáraton. Amikor újra többet tudsz már edzeni, akkor nagyon könnyen vissza tudsz gyorsulni, hiszen nem is veszítetted el teljesen a lendületed, mert rendszeresen,  ha rövidebb neked is de edzettél 15-30 percet! Így sokkal kevesebbet veszítesz, és én ezt kifejezetten tanácsolom is neked.
Megkönnyíted a saját dolgod. 

Szilágyi István személyi edző

 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el